Zdobądź z nami!

Zobacz

Annaw

Anna Warchoł

Projekty, pozwolenie na budowę

tel. 791 303 000

email: a.warchol@proadapt.pl

Joanna

Joanna Rudyk

Działki, fachowcy

tel. 791 303 000

email: j.rudyk@proadapt.pl

Anna

Anna Moczulska

Porady, reklama

tel. 791 303 000

email: a.moczulska@proadapt.pl

Prezes

Beata Kubacka

Współpraca

tel. 784 075 525

email: b.kubacka@proadapt.pl

Zasugeruj poradę

Nie znalazłeś interesującej Cię porady? Podpowiedz nam tematykę, uwzględnimy ją w pisaniu kolejnych.

Zmiany w projekcie gotowym

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 20.02.2014

Ocena:
Projekty domówPozwolenie na budowę
Box_zmiany_20w_20projekcie_20gotowym
Każdy, kto planuje rozpoczęcie budowy domu staje przed wyborem projektu domu – wielu inwestorów chciałoby posiadać projekt indywidualny, ale kierując się ceną wybiera projekt gotowy. Dobrym rozwiązaniem na pogodzenie finansów z naszymi oczekiwaniami dotyczącymi kształtu i funkcjonalności domu są zmiany w projekcie gotowym.
Kiedy potrzebne są zmiany?

Często zdarza się, że projekt domu, który wybierzemy nie odpowiada nam w 100% - np. znaleźliśmy idealny kształt budynku oraz rozkład pomieszczeń, ale dom nie posiada piwnicy. Zdarza się również tak, że nasz wymarzony projekt domu jednorodzinnego nie mieści się na posiadanej przez nas działce. Czasem chcemy także zmienić układ pomieszczeń, czy też elewację, zachowując wszystkie pozostałe elementy wybranego projektu. Wszystkim tego typu problemom najczęściej można zaradzić dokonując właśnie zmian w projekcie gotowym – można bowiem zaprojektować piwnicę czy nieco zmniejszyć rozmiar bryły po to, by dom mógł stanąć na działce. Problemem dla architekta nie jest także zmiana wyglądu zewnętrznego czy wewnętrznego domu. Wszystko zależy od naszych upodobań i priorytetów. Warto zatem pamiętać, że zmiany w projekcie gotowym to zatem nic innego jak dostosowanie domu do naszych marzeń i oczekiwań.

Zgoda autora projektu

Wprowadzenie zmian do projektu bardzo często wymaga pisemnej zgody jego autora. Wiele pracowni zgodę na dokonanie zmian przekazuje wraz z projektem. Inne natomiast należy poprosić o wydanie takiego dokumentu. Niezależnie od formy przekazania zgody na zmiany, wydawana jest ona bezpłatnie. Na większości stron pracowni projektowych znajdziemy także listę zmian, które można dokonać w projektach. Są one najczęściej zgodne z przepisami prawa budowlanego.

Istotne czy nieistotne?

Zmian w projekcie dokonuje zazwyczaj architekt adaptujący. Zmiany, które nie wpływają na konstrukcję bądź rozmiar zewnętrzny budynku (tzw. zmiany nieistotne) są zazwyczaj wliczone w koszt adaptacji, czyli nie wymagają dodatkowych opłat. Zaliczamy do nich m.in.: zmianę kolorystyki elewacji, niewielkie przesunięcie otworów okiennych lub drzwiowych, zmianę materiałów budowlanych przy zachowaniu tych samych parametrów technicznych i in. Jeśli natomiast chcemy wykonać zmiany znaczące, czyli istotne z punktu widzenia prawa budowlanego, polegające m.in na: zmianie wymiarów zewnętrznych domu, zmianie konstrukcji budynku np. dachu, dobudowaniu piętra czy pokoju, zmianie przeznaczenia budynku i wielu innych, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, zależnymi od rodzaju wykonywanych zmian. Zmiany do projektu wprowadza się przed złożeniem całej dokumentacji do urzędu. Jeżeli po otrzymaniu pozwolenia na budowę lub też podczas budowy domu zadecydujemy o wprowadzeniu innych lub dodatkowych zmian – konieczne będzie złożenie w odpowiednim urzędzie wniosku o zmianę pozwolenia na budowę wraz z dołączonym projektem zamiennym. Budowa domu z istotnymi zmianami w projekcie, a bez zmiany pozwolenia na budowę będzie oznaczała samowolę budowlaną. W konsekwencji może doprowadzić to do wstrzymania prac budowlanych.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zmiany, czy nie, pamiętajmy, że budujemy dom, który ma służyć nam na wiele lat bądź też na całe życie, warto zatem aby jego układ był naprawdę przemyślany i dostosowany do naszych potrzeb, gdyż najważniejsze jest to, aby czuć się dobrze we własnym domu.

Twoja ocena:

Prace projektowe Projektowanie budynków

Drzewa na działce, Sypialnia z łazienką, Salon i kuchnia na piętrze

Inni fachowcy z tej branży

Synergia Projekt

Projektowanie budynków

2arch Wytwórnia Projektów

Projektowanie budynków

Biuro Architektoniczne AMS

Projektowanie budynków

Podobne porady

Jak uzyskać pozwolenie na budowę - trzy sposoby

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 01.07.2014

Uzyskanie pozwolenia na budowę to pierwsza trudność…

Czym jest adaptacja projektu gotowego?

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 14.02.2014

Adaptacja projektu gotowego to jego przystosowanie do…

Projekt domu typowego

dodane przez: Domy i Architekci Sp. z o.o.

Data dodania: 28.03.2017

Ilość projektów domów typowych na rynku jest…

Najnowsze porady:

Projekt domu typowego

Ilość projektów domów typowych na rynku jest obecnie niezliczona. Każdy z nich składa się z krótkiego opisu, rysunków...

 

10 wskazówek przy wyborze projektu domu

Wybór właściwego  projektu domu jest niezwykle istotny. Warto zastanowić się w jakim domu chcielibyśmy mieszkać, rozważyć wszystkie aspekty,...

Znajdziesz nas na:

Handicapped_icon
Serwis wspiera osoby niepełnosprawne
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna
Gospodarka. Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki