Zdobądź z nami!

Zobacz

Annaw

Anna Warchoł

Projekty, pozwolenie na budowę

tel. 791 303 000

email: a.warchol@proadapt.pl

Joanna

Joanna Rudyk

Działki, fachowcy

tel. 791 303 000

email: j.rudyk@proadapt.pl

Anna

Anna Moczulska

Porady, reklama

tel. 791 303 000

email: a.moczulska@proadapt.pl

Prezes

Beata Kubacka

Współpraca

tel. 784 075 525

email: b.kubacka@proadapt.pl

Zasugeruj poradę

Nie znalazłeś interesującej Cię porady? Podpowiedz nam tematykę, uwzględnimy ją w pisaniu kolejnych.

Wygodne schody

dodane przez: Mera S.A.

Data dodania: 21.02.2014

Ocena:
Projekty domów
Box_wygodne_20schody
Schody w domu oprócz funkcji dekoracyjnej powinny być przede wszystkim wygodne dla użytkowników, a co za tym idzie powinny posiadać odpowiednie wymiary i spełniać wymogi prawa budowlanego.

Podstawową zasadą w konstrukcji schodów jest ich dostosowanie do długości kroków. Średnia długość kroku dorosłego człowieka to 62,5 cm. W związku z tym przyjmuje się, że dwie wysokości stopnia i jedna jego szerokość powinny być równe długości jednego kroku człowieka.

Aby schody były wygodne odpowiednia musi być także wysokość stopnia. Przyjmuje się, że właściwa wysokość waha się między 14 a 19 cm, przy czym schody bardzo wygodne to takie, których stopnie mają 15-16 cm wysokości. 19 cm to z kolei wystarczająca wysokość stopnia, ale nie najwygodniejsza. Istotna jest także szerokość stopni – może się ona wahać w granicach 25-32 cm, przy czym 25 cm to schody wystarczające, a 32 cm to schody wygodne.

Schody powinny mieć nieparzystą liczbę stopni, wówczas wchodzenie po nich jest łatwiejsze. Minimalna liczba stopni w jednym biegu to 3 (ze względu na możliwość potknięcia się), a maksymalna 17 (wiąże się to głównie ze zmęczeniem użytkowników). Za najwygodniejsze uznaje się jednak schody, które posiadają od 9 do 13 stopni. Niezwykle ważna jest także szerokość schodów – dla jednej osoby nie powinna być mniejsza niż 80 cm. Jeśli zaś chcemy swobodnie mijać się z osobą schodzącą lub wchodzącą po schodach niezbędna jest szerokość około 125 cm (do przejścia dwóch osób obok siebie wystarczy jednak 110 cm, nie będzie to jednak w pełni komfortowe). Jeśli schody posiadają spocznik, jego szerokość nie może być mniejsza od szerokości biegu, ale zaleca się, by spocznik był przynajmniej 20 cm szerszy od stopnia.

Nie należy także zapomnieć o odpowiedniej wysokości sufitu, która musi być dostosowana do wzrostu człowieka. Nie powinna mieć zatem mniej niż 205 cm, co pozwoli swobodnie poruszać się po schodach nawet osobom wysokim.

Istotnym elementem schodów jest także balustrada. Wysokość poręczy nad przednią krawędzią stopnia powinna wynosić 90 cm. Dla osób bardzo niskich lub dzieci można zamontować poręcz na wysokości 75 cm. Warto pamiętać, że jeśli szerokość stopni przekracza 150 cm poręcz należy zamontować po obu stronach schodów.

Wymiary schodów są też często związane z ich rodzajem. Różne typy schodów dostosowanych do indywidualnych potrzeb użytkowników, a przy tym o wymiarach zgodnych z przepisami prawa budowlanego, które zagwarantują mieszkańcom komfort użytkowania oferuje firma Mera S.A. Przykładowe produkty tej doświadczonej firmy znaleźć można na stronie: www.mera.pl

Twoja ocena:

Usługi stolarskie Schody

Schody elementem wystroju wnętrza

Inni fachowcy z tej branży

Mera S.A.

Schody

ARCHITEKTONICZNA PRACOWNIA PROJEKTOWA

Schody

Beton-Compleksbud Sp. z o.o.

Schody

Podobne porady

Jak zagospodarować przestrzeń pod schodami?

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 25.04.2014

Przestrzeń pod schodami nie jest zazwyczaj duża…

Najnowsze porady:

Projekt domu typowego

Ilość projektów domów typowych na rynku jest obecnie niezliczona. Każdy z nich składa się z krótkiego opisu, rysunków...

 

10 wskazówek przy wyborze projektu domu

Wybór właściwego  projektu domu jest niezwykle istotny. Warto zastanowić się w jakim domu chcielibyśmy mieszkać, rozważyć wszystkie aspekty,...

Znajdziesz nas na:

Handicapped_icon
Serwis wspiera osoby niepełnosprawne
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna
Gospodarka. Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki