Zdobądź z nami!

Zobacz

Annaw

Anna Warchoł

Projekty, pozwolenie na budowę

tel. 791 303 000

email: a.warchol@proadapt.pl

Joanna

Joanna Rudyk

Działki, fachowcy

tel. 791 303 000

email: j.rudyk@proadapt.pl

Anna

Anna Moczulska

Porady, reklama

tel. 791 303 000

email: a.moczulska@proadapt.pl

Prezes

Beata Kubacka

Współpraca

tel. 784 075 525

email: b.kubacka@proadapt.pl

Zasugeruj poradę

Nie znalazłeś interesującej Cię porady? Podpowiedz nam tematykę, uwzględnimy ją w pisaniu kolejnych.

Styl zabudowy

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 14.02.2014

Ocena:
Projekty domów
Box_styl_zabudowy
Decydując się na budowę domu warto zastanowić się także nad stylem budynku, jego charakterem oraz nad tym jak ma wyglądać bryła z zewnątrz, wszystko zależy od osobistych preferencji i upodobań przyszłego inwestora.
Dom klasyczny

Dom klasyczny charakteryzuje się przytulnym i tradycyjnym wyglądem. Zazwyczaj stoi w opozycji do domu nowoczesnego, choć czasem o zaklasyfikowaniu projektu do danego stylu zabudowy decydują detale. Bardzo ważnym elementem jest dwu- lub wielospadowy dach, przykryty najczęściej tradycyjną dachówką lub blachą, który powinien stanowić element dekoracyjny.

Bryła budynku jest zazwyczaj zwarta i symetryczna. Wejście znajduje się najczęściej w centralnej części domu, często spotykane jest zadaszenie wsparte na kolumnach, czy ganek, przez co wejście nabiera reprezentacyjnego charakteru. Elewacja frontowa jest bardziej okazała od tylnej. Elementy, które zdobią bryłę budynku to najczęściej lukarny, balkony, wykusze czy ryzality. Zamiast dużych przeszkleń stosuje się tradycyjne okna. Aby doświetlić pomieszczenia na poddaszu można zastosować także wole oko. Jednym z często stosowanych materiałów jest drewno używane do wykończenia okien, czy też balustrady balkonu, a niekiedy nawet elewacji.

Układ funkcjonalny wnętrza jest zazwyczaj przystosowany do modelowej rodziny. Dom klasyczny składa się najczęściej z parteru i użytkowego poddasza, zgodnie z kondygnacjami przebiega także podział na strefę dzienną i nocną.

Zaletą domu klasycznego jest to, że pasuje na wiele terenów. Pamiętać należy jednak, że styl klasyczny jest także zróżnicowany, w zależności od regionu kraju – inaczej prezentuje się w górach, a inaczej na Pomorzu.

Dom nowoczesny

Dom nowoczesny z kolei charakteryzuje się funkcjonalnymi rozwiązaniami, otwarciem domu na otoczenie, dużymi przeszkleniami oraz prostą i oszczędną bryłą budynku. Ostatnio często zdarza się, że domy pasywne i energooszczędne są domami nowoczesnymi, bowiem są przystosowane do potrzeb współczesnego człowieka. Dach w domu nowoczesnym jest albo dwuspadowy, albo płaski. W tym stylu zabudowy zazwyczaj nie znajdziemy elementów ozdobnych, jak filarów, ryzalitów czy lukarn. Bryła jest najczęściej prosta, choć zdarza się, że szokuje swoim kształtem, brakuje w niej symetrii, pojawiają się różnej wielkości otwory okienne, których jest naprawdę wiele. Te liczne przeszklenia otwierają dom nowoczesny na naturę.

Charakter domu nowoczesnego w żaden sposób nie nawiązuje do stylów historycznych, ucieka także od wszelkiej stylizacji oraz odrzuca ornament.

We wnętrzu znajduje się najczęściej otwarta kuchnia, połączona z salonem lub też z jadalnią. Można znaleźć tam też pomieszczenia, które są przystosowane do prowadzonego przez mieszkańców stylu życia, jak sala multimedialna, gabinet, sauna czy sypialnia z łazienką. Wystrój wnętrza, aby był zgodny z bryłą budynku i elewacją także powinien być nowoczesny, charakteryzujący się przestronnością pomieszczeń, bez większego przepychu.

Mówiąc o stylu nowoczesnym trzeba pamiętać, że do kategorii tej zaliczane są także domy, które charakteryzują się współczesną technologią budowy – składane są często z większych, gotowych elementów.

Koszty budowy domu nowoczesnego są zazwyczaj nieco droższe niż domu klasycznego ze względu na zastosowane technologie, jednak w późniejszym czasie niższe będą koszty eksploatacji.

Dom drewniany

Dom drewniany to ostatnio coraz bardziej popularny styl zabudowy. W Polsce najczęściej spotykane są domy drewniane szkieletowe, w których konstrukcję stanowi drewniany szkielet. Jest on wypełniany wełną mineralną i obudowywany gotowymi płytami drewnianymi. Ten rodzaj domów cieszy się wielką popularnością głównie w Kanadzie i USA, a także w Niemczech i Austrii.

Jego główną zaletą jest bardzo szybki czas realizacji oraz niewielki koszt budowy. Prace mogą być prowadzone także zimą, bowiem jedynym elementem, który wymaga dodatniej temperatury jest wylanie fundamentów. Do domu szkieletowego można ponadto w szybki i łatwy sposób dobudować np. dodatkowe pomieszczenie. Ten styl zabudowy wykorzystuje jedynie naturalne materiały, przez co jest ekologiczny.

Dom szkieletowy bardzo szybko się nagrzewa, ale też szybko traci ciepło. Nie jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, jak silny wiatr czy powódź, bowiem lekkość konstrukcji powoduje, że jest mniej stabilny niż dom tradycyjny murowany. Ponadto musi być szczególnie wentylowany, aby nie pojawiła się w nim wilgoć. Konieczne jest także zastosowanie izolacji akustycznej, bowiem nie jest odporny na hałasy.

Innym rodzajem domu drewnianego, nieco mniej popularnym jest dom z bali. Podobnie jak szkielet drewniany charakteryzuje się szybkim czasem realizacji, bowiem oprócz fundamentów jego konstrukcja nie wymaga mokrych prac. Bale są specjalnie impregnowane, dlatego w domu nie pojawią się szkodniki, ani wilgoć. Dobrze chronią budynek przed hałasem, a ponadto nie wymagają aż tylu prac wykończeniowych, co inne technologie. Odpowiednio pielęgnowane drewno będzie trwałe, a ponadto doda naszemu domowi niepowtarzalnego klimatu. Ma pozytywny wpływ na zdrowie, bowiem drewno jest materiałem oddychającym.

Domy z bali nie są aż tak tanie jak szkieletowe, bowiem do ich budowy niezbędna jest solidna ekipa wykonawcza, bal to bowiem trudny materiał, a dodatkowo drogi, wykonywany z wyselekcjonowanego drewna, które musi być odpowiednio wytrzymałe. Dom z bali należy także odpowiednio pielęgnować.

Dom dworkowy

Styl dworkowy wywodzi się z poszukiwań polskiego stylu narodowego. Typowymi cechami charakteryzującymi dworek jest szeroka elewacja frontowa, centralnie usytuowane wejście z portykiem wspartym na 2 lub 4 kolumnach, symetryczna bryła budynku, duży, stromy dach pokryty dachówką i niewielkie okna. Ściany często zwieńczone są gzymsem. Niegdyś dworki były domami parterowymi bez garaży, dziś często pojawia się użytkowe poddasze oraz garaż połączony z bryłą budynku bądź nieco cofnięty. Bardzo dobrze prezentuje się na tle dużego ogrodu.

Wnętrze powinno także nawiązywać do charakteru bryły budynku, tak aby zachowana była spójność. Nowoczesny wystrój na pewno nie będzie wyglądał efektownie. We wnętrzu domu w stylu dworkowym powinna znaleźć się biblioteka, kominek oraz duża kuchnia. Dawniej dworek nie służył jedynie do mieszkania, ale też spełniał potrzeby kulturowe – grano w nim na instrumentach, np. na pianinie, czy fortepianie, wspólnie śpiewano, czytano, czy też gromadzono pamiątki. Jeśli pragniemy choć trochę nawiązać do tamtego stylu, warto by w naszym domu znalazły się różnego rodzaju dodatki, które nadadzą mu odpowiedniego charakteru, jak antyczne żyrandole, zasłony czy obrazy.

Stylów zabudowy jest zatem wiele, zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, udajmy się do urzędu, po to, by sprawdzić, czy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy umożliwiają postawienie na danym terenie wybranego przez nas budynku.

Twoja ocena:

Prace projektowe Projektowanie budynków

Drzewa na działce, Sypialnia z łazienką, Salon i kuchnia na piętrze

Inni fachowcy z tej branży

Synergia Projekt

Projektowanie budynków

2arch Wytwórnia Projektów

Projektowanie budynków

Biuro Architektoniczne AMS

Projektowanie budynków

Podobne porady

Dom dworkowy

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 14.02.2014

Styl dworkowy wywodzi się z poszukiwań polskiego…

Zabudowa przeznaczona do rozbiórki

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 14.02.2014

Chęć budowy domu na terenie z zabudową…

Działka rolna

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 14.02.2014

Działka rolna to teren nieprzeznaczony pod zabudowę…

Najnowsze porady:

Projekt domu typowego

Ilość projektów domów typowych na rynku jest obecnie niezliczona. Każdy z nich składa się z krótkiego opisu, rysunków...

 

10 wskazówek przy wyborze projektu domu

Wybór właściwego  projektu domu jest niezwykle istotny. Warto zastanowić się w jakim domu chcielibyśmy mieszkać, rozważyć wszystkie aspekty,...

Znajdziesz nas na:

Handicapped_icon
Serwis wspiera osoby niepełnosprawne
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna
Gospodarka. Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki