Zdobądź z nami!

Zobacz

Annaw

Anna Warchoł

Projekty, pozwolenie na budowę

tel. 791 303 000

email: a.warchol@proadapt.pl

Joanna

Joanna Rudyk

Działki, fachowcy

tel. 791 303 000

email: j.rudyk@proadapt.pl

Anna

Anna Moczulska

Porady, reklama

tel. 791 303 000

email: a.moczulska@proadapt.pl

Prezes

Beata Kubacka

Współpraca

tel. 784 075 525

email: b.kubacka@proadapt.pl

Zasugeruj poradę

Nie znalazłeś interesującej Cię porady? Podpowiedz nam tematykę, uwzględnimy ją w pisaniu kolejnych.

Salon i kuchnia na piętrze

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 14.02.2014

Ocena:
Projekty domów
Box_salon_i_kuchnia_na_pietrze
Salon i kuchnia na piętrze to dość nietypowe rozwiązanie, które jest bardzo rzadko stosowane w typowych domach jednorodzinnych, najlepiej sprawdza się w domach dwurodzinnych lub wielopokoleniowych.

W domach, które przeznaczone są dla jednej rodziny klasycznym rozwiązaniem jest usytuowanie salonu i kuchni na parterze. Są to bowiem pomieszczenia, które najczęściej znajdują się obok siebie. Takie rozmieszczenie jest bardzo funkcjonalne, zwłaszcza że salon i kuchnia muszą być dostępne dla wszystkich mieszkańców. Dzięki temu zarówno osoby starsze, jak i niepełnosprawne nie będą miały problemu z dostaniem się do nich. Ponadto parter to miejsce chłodniejsze od piętra, co z kolei jest bardzo ważne ze względu na kuchnię, w której przechowujemy artykuły spożywcze.

Usytuowanie salonu i kuchni na piętrze pojawia się najczęściej w projekcie, kiedy dom jest wielorodzinny lub wielopokoleniowy. Wówczas rzeczą naturalną jest, że poszczególne mieszkania mogą znaleźć się na wyższej kondygnacji. Bardzo ważne jest wtedy, żeby kuchnia była usytuowana od strony północnej, bowiem jest to miejsce, które nie powinno być nasłonecznione.

Czasem także zdarza się, że salon i kuchnia umieszczone są na piętrze, kiedy na parterze znajduje się część usługowa. Dzięki temu w prosty sposób oddzielimy od niej część mieszkalną, która znajdzie się na piętrze.

Usytuowanie salonu i kuchni na piętrze w domu jednorodzinnym nie jest praktycznym rozwiązaniem, bowiem wszelkie zakupy trzeba będzie wnosić po schodach, a ponadto należy zadbać o właściwą, stosunkowo chłodną temperaturę w kuchni, zwłaszcza w lecie. Samo umieszczenie salonu i kuchni na wyższej kondygnacji, np. na poddaszu użytkowym może spowodować, że pomieszczenia te nie będą odpowiednio oświetlone. Miejscem nasłonecznionym powinien być przede wszystkim salon, a poprzez okna połaciowe, czy nawet lukarny nie wpadnie odpowiednia ilość promieni słonecznych. W tym przypadku nie będzie także możliwości wyjścia z salonu na taras. Może okazać się to bardzo kłopotliwe zwłaszcza, kiedy będziemy chcieli zrobić przyjęcie w ogrodzie, czy też grilla na tarasie. Bieganie po schodach do kuchni w celu dostarczenia niezbędnych produktów na pewno nie będzie komfortowe.

 

Twoja ocena:

Prace projektowe Projektowanie budynków

Drzewa na działce, Sypialnia z łazienką, Księga wieczysta

Inni fachowcy z tej branży

Synergia Projekt

Projektowanie budynków

2arch Wytwórnia Projektów

Projektowanie budynków

Biuro Architektoniczne AMS

Projektowanie budynków

Najnowsze porady:

Projekt domu typowego

Ilość projektów domów typowych na rynku jest obecnie niezliczona. Każdy z nich składa się z krótkiego opisu, rysunków...

 

10 wskazówek przy wyborze projektu domu

Wybór właściwego  projektu domu jest niezwykle istotny. Warto zastanowić się w jakim domu chcielibyśmy mieszkać, rozważyć wszystkie aspekty,...

Znajdziesz nas na:

Handicapped_icon
Serwis wspiera osoby niepełnosprawne
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna
Gospodarka. Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki