Zdobądź z nami!

Zobacz

Annaw

Anna Warchoł

Projekty, pozwolenie na budowę

tel. 791 303 000

email: a.warchol@proadapt.pl

Joanna

Joanna Rudyk

Działki, fachowcy

tel. 791 303 000

email: j.rudyk@proadapt.pl

Anna

Anna Moczulska

Porady, reklama

tel. 791 303 000

email: a.moczulska@proadapt.pl

Prezes

Beata Kubacka

Współpraca

tel. 784 075 525

email: b.kubacka@proadapt.pl

Zasugeruj poradę

Nie znalazłeś interesującej Cię porady? Podpowiedz nam tematykę, uwzględnimy ją w pisaniu kolejnych.

Rodzaj ogrzewania

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 22.01.2016

Ocena:
Projekty domówPozwolenie na budowę
Box_rodzaj_20ogrzewania
Wybór sposobu ogrzewania to bardzo ważna kwestia wpływająca na koszty eksploatacji, które będziemy ponosić przez całe życie. Warto zatem zastanowić się nad tym już na etapie planowania budowy czy wykonywania projektu.

Sposób ogrzewania domu zazwyczaj jest uzależniony od różnych czynników – uwarunkowań związanych z działką, nie wszędzie bowiem można wykonać np. przyłącze gazu, możliwości finansowych inwestorów, rodzaju budynku, a także dostępnych pomieszczeń, czy też czasu przebywania w domu. Znaczenie może mieć także wygoda użytkowników polegająca na łatwości w obsłudze danego systemu grzewczego.

Istnieje wiele sposobów ogrzewania, jednymi z najpopularniejszych są:

Ogrzewanie gazem ziemnym

Ogrzewanie gazem ziemnym to bardzo wygodne rozwiązanie – wszystko bowiem odbywa się automatycznie, nie trzeba wykonywać żadnej pracy związanej z obsługą kotła, nie jest jednak najtańsze, aczkolwiek znacznie bardziej ekonomiczne niż ogrzewanie olejem opałowym czy gazem płynnym. Do ogrzania domu gazem ziemnym wykorzystuje się gaz z ogólnodostępnej sieci. By móc skorzystać z tego rodzaju ogrzewania konieczne będzie wykonanie przyłącza tego medium do działki.

Ogrzewanie gazem płynnym

Ogrzewanie gazem płynnym może okazać się konieczne, w przypadku, gdy do działki nie można przyłączyć gazu. W tym wypadku będzie on magazynowany w butli umieszczonej na działce. Koszt instalacji będzie podobny jak w przypadku ogrzewania gazem stałym, ale znacznie droższe będą koszty eksploatacji.

Ogrzewanie kotłem na paliwo stałe

Kocioł na paliwo stałe to rozwiązanie, które jest jednym z najtańszych sposobów ogrzewania. Do wyboru jest też wiele materiałów – dom można bowiem ogrzewać węglem, koksem, drewnem, ekogroszkiem czy paletami. Pamiętać należy jednak, że według przepisów kocioł na paliwo stałe nie może być jedynym źródłem ogrzewania, należy skorzystać jeszcze z dodatkowego sposobu ogrzewania, jak np. z: grzejników elektrycznych, kolektorów słonecznych, ogrzewania podłogowego czy kominka. Ponadto, aby dom można było ogrzewać paliwem stałym konieczna będzie kotłownia – jej powierzchnia i wymiary zależeć będą od rodzaju wybranego kotła. Kłopotliwa może okazać się także obsługa kotła, dostarczanie paliwa stałego, a także zapewnienie miejsca na popiół i opał.

Ogrzewanie kotłem na paliwo płynne

Kocioł na paliwo płynne jako materiał do ogrzania domu wykorzystuje olej opałowy. Może stanowić alternatywę dla pieców gazowych – w przypadku, gdy do działki nie ma możliwości przyłączenia gazu. Olej opałowy to paliwo powszechnie dostępne, a ponadto ekologiczne, bowiem w procesie jego spalania uwalnianych jest mniej szkodliwych związków. Kocioł olejowy, a także jego instalacja nie należy jednak do najtańszych rozwiązań.

Pompa ciepła

Pompa ciepła to maszyna, która przekształca energię z naturalnych źródeł ciepła, czyli z ziemi,  wody lub powietrza w ogrzewanie domu. Może być wykorzystywana także do chłodzenia wnętrz i ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Jest to bardzo ekologiczny sposób ogrzewania domu. Sprawdzi się przede wszystkim, gdy działka nie jest podłączona do sieci gazowej. Ponadto odpowiednio dobrana pompa ciepła jest bezobsługowa, co zapewni komfort i wygodę mieszkańcom. Jest niestety uzależniona od energii elektrycznej, dlatego w przypadku braku prądu nie będzie pracowała. Sama instalacja pompy ciepła i jej zakup będą drogie, jednak bardzo niewielkie będą późniejsze koszty ogrzewania.

Ogrzewanie elektryczne przy użyciu grzejników

Ogrzewanie elektryczne przy użyciu grzejników jest proste w instalacji, a także komfortowe w użytkowaniu, nie jest jednak ekonomiczne, bowiem wysokie są koszty eksploatacji. Grzejniki elektryczne przypominają tradycyjne kaloryfery, jednak w środku zamiast miejsca na wodę znajdują się elektryczne grzałki.

Kominek

Kominek to często stosowana forma dogrzewania budynku, nie może być jedynym  źródłem ogrzewania, bowiem zabrania tego prawo budowlane. Jednak jako dodatkowe ogrzewanie może przyczynić się do sporych oszczędności. Większość projektów gotowych posiada kominki.

Więcej informacji o kominku znajdziesz tutaj

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to zazwyczaj dodatkowe źródło ciepła.  Jego atutem jest to, że nie zaburza przestrzeni, jest bowiem ukryte w podłodze. Istnieją dwa rodzaje ogrzewania podłogowego – wodne, które składa się z sieci rur zatopionych w betonie pokrywającym podłogę, którymi przepływa woda podgrzana przez kocioł oraz elektryczne polegające na zastosowaniu grzejników kanałowych, czyli odpowiednich kabli. Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego jest znacznie tańsza od instalacji wodnego ogrzewania podłogowego, wysokie będą jednak koszty eksploatacji.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to odnawialne źródło energii, które przy użyciu specjalnych płyt, umieszczanych najczęściej na dachu budynku, pochłaniają energię promieniowania słonecznego. Koszt kolektorów słonecznych jest dość duży, ale można liczyć nawet na 40% dofinansowania, ponadto późniejsza eksploatacja będzie naprawdę ekonomiczna.

Rodzajów ogrzewania jest naprawdę wiele, zanim zdecydujemy się na jeden konkretny sposób ogrzewania przeanalizujmy wszystkie zalety i wady, a przede wszystkim upewnijmy się, czy na działce lub też w naszym domu istnieją odpowiednie warunki techniczne do jego zainstalowania.

Twoja ocena:

Prace projektowe Projektowanie instalacji elektrycznych

Organizacja budowy Dostawcy gazu, Dostawcy prądu

Prace instalacyjne Instalacje elektryczne, Instalacje gazowe, Instalacje grzewcze

Drzewa na działce, Sypialnia z łazienką, Salon i kuchnia na piętrze

Inni fachowcy z tej branży

Biuro Usługowe „Invest-Center”

Projektowanie instalacji elektrycznych

Architekt

Projektowanie instalacji elektrycznych

MASTERPROJEKT

Projektowanie instalacji elektrycznych

Podobne porady

Kominek

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 14.02.2014

Decydując się na kominek warto zastanowić się…

Kotłownia

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 14.02.2014

Jeżeli mamy zamiar postawić w naszym domu…

Kolektory słoneczne

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 29.04.2014

Kolektory słoneczne to odnawialne źródło energii, które…

Najnowsze porady:

Projekt domu typowego

Ilość projektów domów typowych na rynku jest obecnie niezliczona. Każdy z nich składa się z krótkiego opisu, rysunków...

 

10 wskazówek przy wyborze projektu domu

Wybór właściwego  projektu domu jest niezwykle istotny. Warto zastanowić się w jakim domu chcielibyśmy mieszkać, rozważyć wszystkie aspekty,...

Znajdziesz nas na:

Handicapped_icon
Serwis wspiera osoby niepełnosprawne
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna
Gospodarka. Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki