Zdobądź z nami!

Zobacz

Annaw

Anna Warchoł

Projekty, pozwolenie na budowę

tel. 791 303 000

email: a.warchol@proadapt.pl

Joanna

Joanna Rudyk

Działki, fachowcy

tel. 791 303 000

email: j.rudyk@proadapt.pl

Anna

Anna Moczulska

Porady, reklama

tel. 791 303 000

email: a.moczulska@proadapt.pl

Prezes

Beata Kubacka

Współpraca

tel. 784 075 525

email: b.kubacka@proadapt.pl

Zasugeruj poradę

Nie znalazłeś interesującej Cię porady? Podpowiedz nam tematykę, uwzględnimy ją w pisaniu kolejnych.

Rodzaj dachu

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 14.02.2014

Ocena:
Projekty domów
Box_rodzaj_dachu
Dach pełni w domu bardzo ważne funkcje – nadaje bryle budynku określony kształt i charakter oraz determinuje rodzaj poddasza. Ponadto typ dachu wpływa także na rodzaj pokrycia, które będziemy mogli zastosować. Istnieją różne dachy, dlatego warto zastanowić się, jaki odpowiada nam najbardziej.
Dach płaski

Jest to rodzaj dachu, nazywany także stropodachem, którego kąt nachylenia nie przekracza 15 stopni, stosowany nie tylko w blokach czy też budynkach wielorodzinnych, lecz także w domach jednorodzinnych – ostatnio coraz częściej w nowoczesnych bryłach. Nie każdy może jednak zdecydować się na ten rodzaj dachu, ponieważ wynika to z warunków zabudowy, które możemy uzyskać w odpowiedniej gminie czy też w miejskim wydziale architektury. W niektórych rejonach – zwłaszcza górskich – ze względu na obfite opady śniegu nie ma możliwości wybudowania domu z dachem płaskim. Czasem zdarza się także, że Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego nie pozwoli nam na realizację inwestycji, właśnie z dachem płaskim.

Zastosowanie dachu płaskiego ma wiele zalet w stosunku do innych rodzajów dachu – nie musimy wykonywać więźby, dzięki czemu zmniejszą się nieco koszty, a także czas związany z robocizną. Ponadto zwiększa się znacznie powierzchnia naszego poddasza – w pomieszczeniach nie ma skosów, co może zwiększyć też komfort jego użytkowania przez mieszkańców. Dzięki zastosowaniu dachu płaskiego uchronimy nasz dom od strat ciepła, a ponadto możemy go zagospodarować urządzając na nim np. taras.

Ten rodzaj dachu wymaga jednak większej uwagi, już na etapie projektowania trzeba przewidzieć konstrukcję stropu, który musi być odpowiednio wytrzymały, by w zimie nie ugiąć się pod naporem śniegu. Musimy zdawać sobie także sprawę z tego, że ten rodzaj dachu należy odpowiednio uszczelnić i zaizolować, bowiem woda nie będzie spływać tak swobodnie jak z dachu spadzistego. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wpustów dachowych, które zbierają w jednym punkcie wodę z większej powierzchni. Woda jest wówczas odprowadzana do rury spustowej przechodzącej przez dom, a następnie na zewnątrz budynku bądź też do kanalizacji. Należy pamiętać, że dach płaski wymaga też odpowiedniego ocieplenia, czyli zastosowania warstwy izolacji termicznej.

Ten rodzaj dachu jest zatem godny uwagi, musi jednak odpowiadać naszemu gustowi, a przede wszystkim być dobrze skonstruowany.

Dach jednospadowy

Jest to kolejny rodzaj dachu, nazywany inaczej jednopołaciowym lub pulpitowym. Jak sama nazwa wskazuje, ma on tylko jeden spad, czyli jedną połać, która jest skośna. Stosuje się go zazwyczaj jako zwieńczenie garażu, przybudówki, czy wąskiej bryły. Ostatnio jednak coraz częściej pojawia się także w domach jednorodzinnych.

Samo wykonanie tego rodzaju dachu nie jest trudne, dzięki czemu znacznie niższe są koszty jego skonstruowania. W porównaniu do dachu płaskiego, posiada stosowny kąt nachylenia, dzięki czemu znacznie łatwiej odprowadzana jest woda deszczowa, która trafia bezpośrednio na naszą posesję. Tak jak w przypadku dachu płaskiego, nasze poddasze będzie znacznie bardziej przestronne, gdyż unikniemy dużych skosów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy szukają stosunkowo prostego i taniego dachu o prostym kształcie.

Kształt dachu, jaki może powstać na danym terenie jest uzależniony od zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub Warunków Zabudowy (WZ), dlatego może okazać się, że budowa domu z dachem jednospadowym jest niemożliwa na posiadanej działce.

Jeśli zdecydujemy się na dach jednospadowy musimy pamiętać, że wymaga on zastosowania bardzo wytrzymałej konstrukcji. Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy nasz dom posiadać będzie poddasze użytkowe. Należy też zwrócić uwagę na rodzaj materiału, którego użyjemy do jego pokrycia.

Dach jednospadowy jest stosunkowo tani w wykonaniu, ale decydując się na niego, pamiętajmy o tym, by konstrukcja była wytrzymała i stateczna.

Dach dwuspadowy

Dach dwuspadowy, zwany jest inaczej dwupołaciowym, szczytowym lub siodłowym. Tworzą go dwie przeciwległe połacie połączone w kalenicy. Charakterystyczną cechą tego rodzaju dachu jest występowanie trójkątnych ścian bocznych, czyli szczytów, które zamykają bryłę dachu prostopadle do kalenicy. Domy z dachem dwuspadowym są jednymi z najczęściej wybieranych przez przyszłych inwestorów, głównie ze względu na tradycyjną i prostą formę, a także na obowiązujące w danym miejscu przepisy związane z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego czy Warunkami Zabudowy.

Dach dwuspadowy jest stosunkowo łatwy w wykonaniu – prosty w konstrukcji, dzięki czemu także tani w wykonaniu. Zdobyte oszczędności możemy wówczas przeznaczyć np. na dobrej jakości materiały. Poprzez możliwość zastosowania w nim okien połaciowych umożliwia oświetlenie użytkowego poddasza. Jeżeli dach dwuspadowy oparty jest na ściance kolankowej, znacznie bardziej przestronne jest nasza poddasze. Im wyższa będzie ścianka kolankowa, tym więcej miejsca będzie na poddaszu. Ważny jest także kąt nachylenia połaci, który zależy od tego jak chcemy zagospodarować poddasze, średnio wynosi 35 – 45 stopni. Im dach bardziej stromy, tym większa będzie wysokość pomieszczeń na poddaszu. Zastosowanie tego rodzaju dachu pozwala także na łatwe odprowadzenie opadów deszczu czy śniegu. Tradycyjnemu dachowi dwuspadowemu można nadać nowoczesny kształt, np. poprzez rezygnację z okapów. Wówczas dom wraz z dachem tworzyć będą zwartą bryłę.

Dach dwuspadowy ma niewiele wad, pamiętać należy jedynie o zastosowaniu solidnej konstrukcji, użyciu dobrych materiałów i odpowiednim ociepleniu dachu, tak aby nie dochodziło do strat ciepła. Pamiętajmy także o tym, aby okolice komina i okien były odpowiednio wykończone, tak, aby nie zalegał w nich śnieg czy liście, dzięki czemu zapobiegniemy wilgoci, jaka mogłaby później pojawić się w naszym domu. Jeśli chcemy aby nasze poddasze użytkowe posiadało jak najmniejsze skosy, a przez to też decydujemy się na wyższą ściankę kolankową, musimy odpowiednio zestawić ją z dachem, tak aby zachować właściwe proporcje.

Decyzja, czy wybrać dach dwuspadowy zależy oczywiście od upodobań inwestora, na rynku jest jednak duży wybór projektów właśnie z takim rodzajem dachu, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie.

Dach czterospadowy

Dach czterospadowy, zwany inaczej dachem czteropołaciowym, brogowym lub kopertowym skonstruowany jest z dwóch przeciwległych połaci podłużnych w kształcie trapezu i dwóch przeciwległych połaci bocznych w kształcie trójkąta. W dachu czterospadowym zawsze występuje kalenica, która jest równoległa do okapów dłuższych połaci. Jest to dach, który najbardziej pasuje do domów parterowych.

Miejsca styku połaci dachu czterospadowego tworzą kąty wypukłe, dlatego stosunkowo łatwo spływa z niego woda deszczowa, a także osuwa się śnieg. Jest to także typ dachu odpowiedni dla osób lubiących wieloelementowe konstrukcje, jak np. lukarny. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszędzie można wybudować dom z dachem czterospadowym, bowiem niekiedy nie dopuszczają tego zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania (MPZP) czy Warunków Zabudowy (WZ).

Dach czterospadowy jest dość kłopotliwym dachem – nie zaleca się stosowania go w domach z poddaszem użytkowym, z racji tego, że pod czterema skosami pozostaje niewiele funkcjonalnego miejsca – około 50% powierzchni pod skosami ma wówczas wysokość poniżej 1,9 m. Nie zawsze można też zastosować wysoką ściankę kolankową, gdyż budynek może okazać się nieproporcjonalny. Dodatkowo wszystkie połacie stykają się w narożach, co utrudnia wykonanie pokrycia i w związku z tym wymaga zastosowania droższych rozwiązań. Zastosowanie okien dachowych także sprawia, że konstrukcja jest znacznie bardziej skomplikowana.

Ze względu na połacie o kształcie trójkąta i trapezu najlepiej jest pokryć dach czterospadowy dachówką, gontem lub wiórami, jednak do czterech naroży należy użyć droższych materiałów wykończeniowych. Decydując się na dach kopertowy musimy się też liczyć z tym, że będziemy potrzebować znacznie więcej materiału, ze względu na spore odpady związane z różnorodnymi kształtami, jakie pojawiają się na dachu. Dodatkowo za samą robociznę zapłacimy znacznie więcej, gdyż dekarze będą mieli więcej pracy. Trzeba także zadbać o odpowiednią izolację cieplną.

Dach czterospadowy to zatem trudna konstrukcja, która będzie nas sporo kosztowała, warto zatem już na etapie wyboru projektu i przygotowania budowy mądrze zaplanować budżet.

Dach wielospadowy

Dach wielospadowy, czyli inaczej wielopołaciowy jest to dach, który składa się z krzyżujących się połaci. Zazwyczaj jest to kombinacja dwóch lub więcej dachów, które łączą się wzdłuż krawędzi poziomych i krawędzi ukośnych, gdzie umieszcza się ukośne krokwie.

Dach wielospadowy jest bardzo efektownym i atrakcyjnym elementem całego domu, nadającym całej bryle oryginalnego charakteru. Pasuje zarówno do budynku nowoczesnego, jak i tradycyjnego oraz parterowego, jak i tego z poddaszem użytkowym. Jego zaletą jest także to, że przykrywa rozrzeźbioną bryłę budynku.

Nie każdy może jednak zdecydować się na ten rodzaj dachu, ponieważ nie zawsze pozwalają na to Warunki Zabudowy (WZ) lub Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Należy także pamiętać o tym, że niewielki kąt nachylenia dachu wielospadowego nie zawsze umożliwia zagospodarowanie poddasza. Można oczywiście zwiększyć nachylenie, ale wymaga to zmian w projekcie, a to niesie za sobą dodatkowe koszty. Ponadto same materiały, a także robocizna będą znacznie droższe niż w przypadku np. dachu dwuspadowego. Trudniejsze będzie także wykonanie dachu, co wpływa także na czas trwania prac. Wynika to z samej konstrukcji dachu. Liczne skosy, jakie pojawiają się na dachu wielospadowym mogą powodować także zaleganie śniegu zimą. Warto zatem wybrać fachową ekipę budowlaną, która sprosta naszym wymaganiom, a przede wszystkim prawidłowo wykona uszczelnienie i obróbki blacharskie.

Dach wielospadowy podobnie jak czterospadowy jest trudny i drogi w wykonaniu, ale zapewne może sprostać oczekiwaniom wymagających inwestorów, który cenią sobie estetykę i efektowność.

Dach naczółkowy

Jest to odmiana dachu dwuspadowego posiadającego dodatkowo niewielkie, trójkątne połacie, zwane naczółkami, które są umieszczone ukośnie w górnej części ścian szczytowych.

Dach naczółkowy dobrze nadaje się do pokrycia poddasza nieużytkowego, a także użytkowego, gdzie konieczne jest wykonanie szczeliny wentylacyjnej. W porównaniu do prostego dachu dwuspadowego posiada walory estetyczne. Koszty wykonania i robocizny są niewielkie w porównaniu np. do dachu wielospadowego. Można zastosować w nim okna, dzięki czemu do poddasza będzie wpadało światło dzienne. Ten kształt dachu umożliwia także bezproblemowe odprowadzanie deszczu czy też swobodne osuwanie się śniegu. Ponadto ścięcie naczółków zmniejsza powierzchnię szczytów i wzmacnia brzegi więźby, dzięki czemu dom będzie chroniony przed silnymi podmuchami wiatru.

Mimo, że jest łatwy w wykonaniu, należy pamiętać, że dodatkowy element konstrukcyjny w postaci naczółków wpływa nieco na trudność prac. Pamiętać także należy o odpowiedniej izolacji na stykach połaci.

Dachy naczółkowe są charakterystycznym elementem architektury regionalnej, głównie górskiej, a zwłaszcza budynków z lat 60.

Dziś także przyszli inwestorzy decydują się na dach naczółkowy. Przemawia za nimi niezbyt skomplikowana konstrukcja oraz walory estetyczne. Inwestorom musi jedynie odpowiadać styl tego dachu.

 

Twoja ocena:

Usługi budowlane Dekarstwo

Drzewa na działce, Sypialnia z łazienką, Salon i kuchnia na piętrze

Inni fachowcy z tej branży

IZOBIG

Dekarstwo

Ann-Dach

Dekarstwo

Bekera

Dekarstwo

Podobne porady

Dach płaski

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 14.02.2014

Dach płaski to rodzaj dachu, nazywany także…

Dom z zielonym dachem

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 14.02.2014

Dom z zielonym dachem to dom, którego…

Najnowsze porady:

Projekt domu typowego

Ilość projektów domów typowych na rynku jest obecnie niezliczona. Każdy z nich składa się z krótkiego opisu, rysunków...

 

10 wskazówek przy wyborze projektu domu

Wybór właściwego  projektu domu jest niezwykle istotny. Warto zastanowić się w jakim domu chcielibyśmy mieszkać, rozważyć wszystkie aspekty,...

Znajdziesz nas na:

Handicapped_icon
Serwis wspiera osoby niepełnosprawne
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna
Gospodarka. Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki