Zdobądź z nami!

Zobacz

Annaw

Anna Warchoł

Projekty, pozwolenie na budowę

tel. 791 303 000

email: a.warchol@proadapt.pl

Joanna

Joanna Rudyk

Działki, fachowcy

tel. 791 303 000

email: j.rudyk@proadapt.pl

Anna

Anna Moczulska

Porady, reklama

tel. 791 303 000

email: a.moczulska@proadapt.pl

Prezes

Beata Kubacka

Współpraca

tel. 784 075 525

email: b.kubacka@proadapt.pl

Zasugeruj poradę

Nie znalazłeś interesującej Cię porady? Podpowiedz nam tematykę, uwzględnimy ją w pisaniu kolejnych.

Projekt domu typowego

dodane przez: Domy i Architekci Sp. z o.o.

Data dodania: 28.03.2017

Ocena:
Projekty domówPozwolenie na budowę
Box_projekt_20domu_20typowego
Ilość projektów domów typowych na rynku jest obecnie niezliczona. Każdy z nich składa się z krótkiego opisu, rysunków architektoniczno-budowlanych, rysunków branżowych i zazwyczaj charakterystyki energetycznej.

Często za dodatkową opłatą można otrzymać  np. kosztorys budowlany. Projekt opatrzony jest  także kolorową wizualizacją budynku, czasem i aranżacjami kilku wnętrz, które mają zachęcić do zakupu. Wybieramy zatem często projekt biorąc pod uwagę przede wszystkim  wygląd zewnętrzny, a to za mało. Musimy jeszcze przeanalizować kilka innych aspektów.

Zakupiony projekt domu typowego nie jest projektem, który można złożyć do urzędu w celu uzyskania pozwolenia na budowę. W pierwszej kolejności należy go adaptować i dopasować do działki na której zostanie wybudowany budynek.  Jego podstawowe parametry takie jak : powierzchnia zabudowy, czy wysokość do kalenicy ograniczone są zapisami w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub  Warunkach Zabudowy. Zapominając o tym tak często kupujemy projekt domu, który nie spełnia wymagań urzędowych.

Podczas adaptacji projektu do wcześniej wspomnianych przepisów,  panujących na danej działce warunków geologicznych itd.  można również wprowadzić niewielkie zmiany np. usunąć okno, czy przesunąć ściankę działową. Jeżeli inwestor zamierza natomiast wprowadzić do projektu znaczne zmiany, zwłaszcza te dotyczące konstrukcji to oprócz tego, iż są one kłopotliwe dla projektanta to generują dodatkowe koszty, które mogą okazać się mało opłacalne.

Ceny projektów domów typowych są zachęcające i  wahają się ( w zależności od powierzchni i rozwiązań technologicznych ) od 2-5 tysięcy zł. Po dołożeniu kosztów adaptacji projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektów branżowych otrzymujemy kwotę nieco niższą, niż w przypadku indywidualnego projektu domu. Pamiętajmy jednak, że taki projekt narzuca nam z góry pewne rozwiązania technologiczne i funkcjonalne, które nie zawsze mogą nam odpowiadać, a ich zmiana może być niemożliwa lub nie ekonomiczna, dlatego tak ważne jest,  aby wybrany projekt dokładnie przeanalizować przed zakupem. Warto  poprosić o pomoc architekta, który będzie wykonywał późniejszą adaptację projektu.

W sytuacji gdy mamy swoją wizję wymarzonego domu lub śnimy o domu wyjątkowym i nietuzinkowym polecam projekt domu indywidualnego, nieco droższego lecz skrojonego na miarę.  Projekt takiego budynku od razu uwzględniać będzie działkę na której będzie budowany budynek, zostanie wpasowany w otoczenie, a jednocześnie jego układ funkcjonalny zostanie dopasowany do zwyczajów i oczekiwań przyszłego właściciela.

Twoja ocena:

Prace projektowe Projektowanie budynków

Inni fachowcy z tej branży

Synergia Projekt

Projektowanie budynków

2arch Wytwórnia Projektów

Projektowanie budynków

Biuro Architektoniczne AMS

Projektowanie budynków

Podobne porady

Zmiany w projekcie gotowym

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 20.02.2014

Każdy, kto planuje rozpoczęcie budowy domu staje…

Dom wielopokoleniowy

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 14.02.2014

Dom wielopokoleniowy to rodzaj budynku funkcjonalnie przystosowany…

Jak uzyskać pozwolenie na budowę - trzy sposoby

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 01.07.2014

Uzyskanie pozwolenia na budowę to pierwsza trudność…

Najnowsze porady:

Projekt domu typowego

Ilość projektów domów typowych na rynku jest obecnie niezliczona. Każdy z nich składa się z krótkiego opisu, rysunków...

 

10 wskazówek przy wyborze projektu domu

Wybór właściwego  projektu domu jest niezwykle istotny. Warto zastanowić się w jakim domu chcielibyśmy mieszkać, rozważyć wszystkie aspekty,...

Znajdziesz nas na:

Handicapped_icon
Serwis wspiera osoby niepełnosprawne
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna
Gospodarka. Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki