Zdobądź z nami!

Zobacz

Annaw

Anna Warchoł

Projekty, pozwolenie na budowę

tel. 791 303 000

email: a.warchol@proadapt.pl

Joanna

Joanna Rudyk

Działki, fachowcy

tel. 791 303 000

email: j.rudyk@proadapt.pl

Anna

Anna Moczulska

Porady, reklama

tel. 791 303 000

email: a.moczulska@proadapt.pl

Prezes

Beata Kubacka

Współpraca

tel. 784 075 525

email: b.kubacka@proadapt.pl

Zasugeruj poradę

Nie znalazłeś interesującej Cię porady? Podpowiedz nam tematykę, uwzględnimy ją w pisaniu kolejnych.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę - trzy sposoby

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 01.07.2014

Ocena:
Pozwolenie na budowę
Box_pozwolenie_na_20_budowe
Uzyskanie pozwolenia na budowę to pierwsza trudność, na którą napotka każdy inwestor, który marzy o własnym domu.  Na początku całego procesu wszystko wydaje się bardzo łatwe i przyjemne: marzymy o domu, szukamy działki, wybieramy projekt, w myślach już widzimy sielankowy obrazek naszej rodziny w salonie lub w ogrodzie.

Z  niecierpliwością wyczekujemy momentu wbicia pierwszej łopaty. Zanim jednak tak się stanie musimy uzyskać kluczowy dokument – pozwolenie na budowę – który dopiero pozwala nam na rozpoczęcie prac. Zalecamy więc wszystkim dużo cierpliwość. Pomiędzy kupnem projektu a rozpoczęciem rzeczywistych prac czeka długa lista spraw, z którymi można uporać się na kilka sposobów.

Możemy próbować przejść przez tę drogę samodzielnie. Zazwyczaj myślimy, że tylu osobom się udało, to my również damy radę. Pierwsze rozczarowanie urzędniczymi procedurami następuje bardzo szybko. Dowiadujemy się, że coś nie tak wpisaliśmy, albo brakuje nam jeszcze innego dokumentu, albo jeszcze jedna pieczątka jest niezbędna.  Orientujemy się, że konieczna jest jednak umiejętność sprawnego komunikowania się z urzędami, poruszania się wśród wymaganych dokumentów i zezwoleń oraz nieco wiedzy z zakresu prawa. A przecież nie każdy, kto buduje dom jest ekspertem budowlanym i prawnym. Ten sposób polecamy tylko wytrwałym i dysponującym dużą ilością wolnego czasu.

Można również zwrócić się o poradę do ekspertów i wesprzeć się ich wiedzą oraz doświadczeniem. To druga metoda na załatwienie sprawy. Uzyskanie pozwolenia na budowę możemy zlecić architektowi, czyli temu fachowcowi, który zna się na tym najlepiej. Szczególnie, że popełnienie drobnej pomyłki podczas uzyskiwania pozwolenia na budowę może wiązać się z uciążliwymi konsekwencjami w późniejszych etapach inwestycji. Trzeba jednak pamiętać, że fachowa, specjalistyczna pomoc w uzyskiwaniu wszelkich wymaganych zezwoleń i dokumentów oraz załatwianiu spraw urzędowych sporo kosztuje. Bardzo często koszt przewyższa cenę projektu. Na tę drogę mogą więc pozwolić sobie tylko zamożni inwestorzy.

W jaki sposób więc podejść do sprawy?

Tutaj pojawia się trzecie rozwiązanie. Jest to aplikacja do samodzielnego przejścia przez proces uzyskania pozwolenia na budowę. Pozwala ona zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze oraz daje poczucie komfortu, że wszystko idzie zgodnie z planem.

W pierwszej części aplikacji odpowiadamy na kilka pytań dotyczących działki i projektu, podajemy podstawowe dane inwestora oraz zaznaczamy jakimi dokumentami już dysponujemy. Na tej podstawie, dosłownie jednym kliknięciem, powstaje indywidualna ścieżka uzyskania pozwolenia na budowę. Uwzględnia ona wszystkie uwarunkowania związane z naszą działką jak np. odrolnienie czy odlesienie, wydanie warunków zabudowy, formalności związane z mediami. W tej aplikacji również możemy „popróbować” różnych ułożeń naszego domu na działce. W każdym kroku dostajemy gotowe druki i wnioski - częściowo wypełnione naszymi danymi. Na każdym etapie aplikacja wskazuje nam odpowiedni urząd, do którego musimy się udać, a jeśli potrzebujemy pomocy to do dyspozycji pozostają dedykowani fachowcy. Każde zagadnienie jest szeroko opisane, wyjaśnione zarówno w postaci podpowiedzi jak i obszernych tekstów poradnikowych. Takie rozwiązanie ułatwia wszystkim uzyskanie pozwolenia na budowę: skraca czas całego procesu, obniża koszty i ułatwia kontrolę.

pozwolenie na budowę, projekty

Twoja ocena:

Prace projektowe Projektowanie budynków

Usługi doradcze Doradztwo budowlane

Drzewa na działce, Sypialnia z łazienką, Salon i kuchnia na piętrze

Inni fachowcy z tej branży

Synergia Projekt

Projektowanie budynków

2arch Wytwórnia Projektów

Projektowanie budynków

Biuro Architektoniczne AMS

Projektowanie budynków

Podobne porady

Zmiany w projekcie gotowym

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 20.02.2014

Każdy, kto planuje rozpoczęcie budowy domu staje…

Czym jest samowola budowlana?

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 26.01.2015

Rozpoczynając budowę domu, powinniśmy wystrzegać się budowania…

Pozwolenie na budowę - dokumenty

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 03.07.2014

Jakie są wymagania urzędów jeśli chodzi o…

Najnowsze porady:

Projekt domu typowego

Ilość projektów domów typowych na rynku jest obecnie niezliczona. Każdy z nich składa się z krótkiego opisu, rysunków...

 

10 wskazówek przy wyborze projektu domu

Wybór właściwego  projektu domu jest niezwykle istotny. Warto zastanowić się w jakim domu chcielibyśmy mieszkać, rozważyć wszystkie aspekty,...

Znajdziesz nas na:

Handicapped_icon
Serwis wspiera osoby niepełnosprawne
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna
Gospodarka. Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki