Zdobądź z nami!

Zobacz

Annaw

Anna Warchoł

Projekty, pozwolenie na budowę

tel. 791 303 000

email: a.warchol@proadapt.pl

Joanna

Joanna Rudyk

Działki, fachowcy

tel. 791 303 000

email: j.rudyk@proadapt.pl

Anna

Anna Moczulska

Porady, reklama

tel. 791 303 000

email: a.moczulska@proadapt.pl

Prezes

Beata Kubacka

Współpraca

tel. 784 075 525

email: b.kubacka@proadapt.pl

Zasugeruj poradę

Nie znalazłeś interesującej Cię porady? Podpowiedz nam tematykę, uwzględnimy ją w pisaniu kolejnych.

Ilość kondygnacji

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 14.02.2014

Ocena:
Projekty domów
Box_ilosc_kondygnacji
Ilość kondygnacji to ważne kryterium wyboru projektu domu. Decyduje o kształcie budynku, komforcie użytkowania oraz koszcie jego budowy. Informacja o dopuszczalnej ilości kondygnacji znajduje się w WZ lub MPZP.
Dom parterowy

Dom parterowy to najprostsze i najtańsze rozwiązanie – łatwiej i szybciej można go zbudować, a często także ogrzać. Dobrym rozwiązaniem jest wybór domu parterowego z kominkiem usytuowanym w centralnej części budynku, dzięki temu zimą dogrzewany będzie prawie cały dom. Dla wielu osób umieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie jest ogromną zaletą – nie trzeba wówczas pokonywać schodów wiodących na piętro. Dom parterowy to najlepsze rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, które przy zachowaniu odpowiedniej szerokości korytarzy i pomieszczeń będą miały dostęp do wszystkich części domu. Da on także większe poczucie bezpieczeństwa w przypadku, gdy będą mieszkać w nim małe dzieci, czy też osoby starsze.

Pamiętać należy jednak, że dom parterowy wymaga posiadania działki o odpowiednich rozmiarach, nie będzie nadawał się na wąską działkę, bowiem wszystkie pomieszczenia musimy zmieścić na jednym poziomie. Ponadto, w przypadku posiadania dzieci, rodzicom trudno będzie znaleźć cichy kąt dla siebie.

Sama budowa domu parterowego jest zazwyczaj droższa od budowy domu z poddaszem, choć wydawać by się mogło, że jest odwrotnie. Mimo że budynek opiera się tylko na jednej kondygnacji, to dom parterowy ma znacznie większą powierzchnię fundamentów oraz dachu, które to elementy są jednymi z droższych w całej inwestycji budowlanej.

Dom z poddaszem nieużytkowym

Dom z poddaszem nieużytkowym to dobre rozwiązanie dla osób, które początkowo chcą mieszkać na jednym poziomie, a w przyszłości planują adaptację poddasza. Pamiętać należy jednak, że jeśli nie mamy zamiaru w ogóle używać takiego poddasza, lepiej w ogóle z niego zrezygnować, gdyż jego budowa zwiększy koszt całej inwestycji.

Na poddaszu użytkowym może znaleźć się strych, który będzie szczególnie przydatny, gdy w domu nie ma piwnicy ani pomieszczenia gospodarczego. Dzięki temu będziemy mogli trzymać tam różnego rodzaju sprzęty. Inne rozwiązanie to zagospodarowanie poddasza nieużytkowego na pralnię czy też suszarnię. Dzięki temu część, w której przebywają mieszkańcy zyska więcej przestrzeni i czystości. Nie dla każdego będzie to jednak komfortowe rozwiązanie, ze względu na konieczność wchodzenia na dodatkową kondygnację. Warto wówczas pomyśleć o odpowiednich schodach, które nie będą zbyt strome. Na poddaszu może też znaleźć się pomieszczenie rekreacyjne, jak siłownia, sala multimedialna, czy też pokój bilardowy. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie sprawdzi się jedynie, gdy wszyscy mieszkańcy będą mieli do niego dostęp. Z tego rodzaju poddasza można także uczynić dużą małżeńską sypialnię wraz z garderobą, czy nawet gabinetem, dzięki czemu rodzice zyskają spokój i intymność.

Pamiętać należy, że nie z każdego poddasza uda się uczynić oczekiwane przez nas miejsce, musi bowiem być zachowana stosowna wysokość pomieszczeń, tak aby skosy dachu umożliwiały codzienne funkcjonowanie. Ważne jest także to, by poddasze nieużytkowe było miejscem odpowiednio wentylowanym.

Poddasze nieużytkowe to zatem przestrzeń, z której można uczynić wiele ciekawych pomieszczeń, pamiętajmy jednak, że jeśli nie zamierzamy zagospodarować poddasza, lepiej całkowicie z niego zrezygnować, gdyż zwiększy ono jedynie koszt budowy.

Dom z poddaszem użytkowym

Dom z poddaszem użytkowym to obok domu parterowego jeden z najczęściej wybieranych budynków. Strefa dzienna jest w nim wyraźnie oddzielona od strefy nocnej, dzięki czemu układ ten zapewnia komfort użytkowania i wygodę. Jest szczególnie funkcjonalny, gdy w domu są bądź też pojawią się dzieci.

Decydując się na dom z poddaszem użytkowym nie musimy posiadać tak dużej działki jak w przypadku domu parterowego. Dzięki mniejszej powierzchni fundamentów na działce pozostanie więcej niezabudowanego miejsca, gdzie można zaaranżować piękny ogród.

Taki rodzaj domu pozwala budować etapami, bowiem poddasze można w każdej chwili zaadaptować – jeśli ograniczają nas finanse, początkowo wykończona może zostać jedynie powierzchnia parteru, a następnie stopniowo przekształcana część poddasza w mieszkalną.

Pamiętać należy, że domy z poddaszem użytkowym posiadają skosy – warto więc wybrać odpowiedni projekt, z właściwym kątem nachylenia dachu oraz odpowiednią wysokością ścianki kolankowej, tak aby nie utrudniały nam funkcjonowania. Pomieszczenia poddasza powinny być także odpowiednio doświetlone przy użyciu okien połaciowych. Ważna jest ich właściwa izolacja, aby nie powodowały strat ciepła.

Dom z poddaszem użytkowym nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku gdy w domu będą mieszkały osoby niepełnosprawne ruchowo lub starsze.

Dom piętrowy

Dom piętrowy to budynek, który oprócz parteru posiada dodatkową pełną kondygnację, czyli powierzchnię nieograniczoną skosami dachu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie głównie dla tych, którzy chcieliby posiadać dom o dużej powierzchni, a dysponują niewielką, wąską działką.

Podobnie jak w przypadku domu z poddaszem użytkowym doskonale oddzielić można część dzienną od części nocnej. Ułatwia to codzienne funkcjonowanie. W porównaniu z domem z poddaszem użytkowym jest na pewno znacznie bardziej funkcjonalny, bowiem na piętrze nie ma żadnych ograniczeń w postaci skosów, dzięki czemu górna kondygnacja budynku będzie posiadała większą powierzchnię, którą można umeblować w dowolny sposób.

Ważne jest, aby piętro posiadało odpowiednią wentylację cieplną, tak, aby zimą nie było zbyt chłodne, a latem za gorące, gdyż może to znacznie utrudnić funkcjonowanie. W domu piętrowym zapewne znajdzie się miejsce na ważne pomieszczenia, jak: garderobę, pralnię czy gabinet.

Dom wielopiętrowy

Dom wielopiętrowy to budynek, który posiada przynajmniej 3 kondygnacje – parter, piętro i poddasze użytkowe, bądź parter i dwa piętra. Najczęściej służy dużym rodzinom, a nawet więcej niż jednej rodzinie, bowiem tego typu budynek można podzielić na 2, a nawet trzy osobne części mieszkalne. Takie rozwiązanie umożliwi podział kosztów budowy między rodziny, które zamieszkają poszczególne części. Sprawdzi się jednak tylko wtedy, gdy między mieszkańcami nie będzie dochodziło do konfliktów. Ważne mogłyby okazać się dwa osobne wejścia do domu, które umożliwią prowadzenie osobnego trybu życia.

Dodatkowe piętra w domu przydadzą się, gdy rodzina jest wieloosobowa – oprócz rodziców i dzieci znajdą się w nim także dziadkowie. Dzięki temu każdy będzie miał własną przestrzeń do życia. Warto jednak pamiętać, by odpowiednio ją podzielić – osoby starsze powinny zająć miejsce na parterze, tak aby nie musiały pokonywać schodów. Z kolei młodszych członków rodziny można umieścić na najwyższej kondygnacji, dzięki czemu nie będą zakłócać spokoju osób starszych.

Domy wielopiętrowe to także budynki wielomieszkaniowe, które zazwyczaj budowane są przez deweloperów w celu późniejszej sprzedaży.

Wybór ilości kondygnacji zależy zatem od modelu rodziny, indywidualnych preferencji inwestorów, a także trybu życia. Przed decyzją o budowie warto dokładnie przejrzeć zapisy znajdujące się w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkach Zabudowy, które określają ile kondygnacji może powstać na danym terenie.

Twoja ocena:

Prace projektowe Projektowanie budynków

Drzewa na działce, Sypialnia z łazienką, Salon i kuchnia na piętrze

Inni fachowcy z tej branży

Synergia Projekt

Projektowanie budynków

2arch Wytwórnia Projektów

Projektowanie budynków

Biuro Architektoniczne AMS

Projektowanie budynków

Podobne porady

Antresola pomysłem na ciekawe wnętrze

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 14.02.2014

Antresola, czyli inaczej półpiętro, czy balkon wewnątrz…

Najnowsze porady:

Projekt domu typowego

Ilość projektów domów typowych na rynku jest obecnie niezliczona. Każdy z nich składa się z krótkiego opisu, rysunków...

 

10 wskazówek przy wyborze projektu domu

Wybór właściwego  projektu domu jest niezwykle istotny. Warto zastanowić się w jakim domu chcielibyśmy mieszkać, rozważyć wszystkie aspekty,...

Znajdziesz nas na:

Handicapped_icon
Serwis wspiera osoby niepełnosprawne
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna
Gospodarka. Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki