Zdobądź z nami!

Zobacz

Annaw

Anna Warchoł

Projekty, pozwolenie na budowę

tel. 791 303 000

email: a.warchol@proadapt.pl

Joanna

Joanna Rudyk

Działki, fachowcy

tel. 791 303 000

email: j.rudyk@proadapt.pl

Anna

Anna Moczulska

Porady, reklama

tel. 791 303 000

email: a.moczulska@proadapt.pl

Prezes

Beata Kubacka

Współpraca

tel. 784 075 525

email: b.kubacka@proadapt.pl

Zasugeruj poradę

Nie znalazłeś interesującej Cię porady? Podpowiedz nam tematykę, uwzględnimy ją w pisaniu kolejnych.

Garaż

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 14.02.2014

Ocena:
Projekty domów
Box_garaz01
Garaż to albo samodzielny obiekt budowlany albo część innego obiektu służąca do przechowywania pojazdów mechanicznych. Główną jego funkcją jest ochrona pojazdu przed uciążliwymi warunkami atmosferycznymi, jak np. deszczem czy mrozem.

Garaż to również stałe miejsce parkingowe oraz zabezpieczenie naszego pojazdu przed kradzieżą bądź wandalizmem. Może stanowić także miejsce do różnego typu prac, jak np. napraw domowych sprzętów czy też realizowania własnych zainteresowań, zwłaszcza męskich.

Istnieją różnego typu garaże, dlatego warto dobrze przemyśleć, jaki rodzaj nas interesuje, a przede wszystkim, gdzie chcemy go usytuować. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są garaże połączone z bryłą budynku. Wybór takiej koncepcji pozwala zaoszczędzić nie tylko miejsce na działce, lecz także pieniądze, bowiem nasz dom i garaż będą miały wspólną ścianę oraz instalacje, co obniży koszty budowy. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest wygoda – w każdym momencie możemy bowiem wejść do garażu, czy naszego samochodu, kłopotliwe przestaną być zatem nieprzyjemne warunki atmosferyczne. Wygoda w tym wypadku ma także znaczenie, jeśli garaż służy nam również jako miejsce do przechowywania różnych sprzętów. Garaż połączony z bryłą budynku daje także często możliwość dobudowania dodatkowego, odrębnego pomieszczenia, umieszczonego nad nim. Może to być miejsce służące do rozrywki czy wypoczynku. Nad garażem możemy zlokalizować także przestronny taras.

Jednym z minusów garażu połączonego z bryłą domu są względy estetyczne – duża brama garażowa może zaburzać nieco zewnętrzny wygląd budynku. Dodatkowo może zdarzyć się, że do naszego domu wpada nieco spalin. Warto zatem zwrócić uwagę, by tuż przy garażu nie znajdowała się np. kuchnia. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie domu i garażu przez pomieszczenie niezbyt często używane, jak np. kotłownię. Przemyśleć należy także ogrzewanie – jeśli chcemy, aby garaż był miejscem nieogrzewanym, należy zabezpieczyć resztę budynku, a zwłaszcza pomieszczenie bezpośrednio z nim sąsiadujące przed utratą ciepła.

Innym sposobem usytuowania garażu jest jego umieszczenie w piwnicy. To ciekawe rozwiązanie ma podobne zalety jak garaż połączony z budynkiem, tyle że nie ingeruje już tak mocno w kształt i zewnętrzny wygląd budynku. Nie zawsze jest jednak możliwe, bowiem nie wszędzie – ze względu na wysokość wód gruntowych – możemy pozwolić sobie na wybudowanie piwnicy. Musimy także pamiętać o odpowiednim zjeździe do piwnicy, bowiem nachylenie nie może przekraczać 25%. Kłopotliwy może okazać się też wyjazd z garażu zimą, przy śliskiej i ośnieżonej nawierzchni, warto dlatego pokryć podjazd materiałem antypoślizgowym bądź też podłączyć instalację przeciwoblodzeniową.

Zdarza się także, że garaż znajduje się poza bryłą budynku, lecz jest z nią połączony, np. dachem. Takie rozwiązanie sprawia, że między domem a garażem tworzy się wyodrębniona, zadaszona przestrzeń, która umożliwia spędzanie czasu na powietrzu podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, np. deszczu czy nadmiernego słońca. Może być to także dobre miejsce na grillowanie, czy stworzenie własnej samotni, w której można np. poczytać bądź zwyczajnie odpocząć.

Inną wersją garażu jest garaż wolnostojący, w żaden sposób niepołączony z bryłą budynku. Takie rozwiązanie jest zazwyczaj droższe, a także może być zastosowane jedynie na dużej działce. Należy pamiętać, że postawienie garażu wolnostojącego wymaga uzyskania osobnego pozwolenia na budowę, daje jednak możliwość zaprojektowania w nim dodatkowych pomieszczeń, jak np. warsztatu czy pomieszczenia gospodarczego – jest to atut głównie dla osób, które nie mają piwnicy. Warto także pomyśleć o ociepleniu garażu, zwłaszcza jeśli nie mamy zamiaru go ogrzewać.

Prawo budowlane dopuszcza usytuowanie garażu wolnostojącego o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.

Dla osób szukających tańszego rozwiązania alternatywą jest wiata garażowa, której budowa nie wymaga sporych nakładów finansowych. Ważne jest też to, że wiatę do 25 m2 wybudujemy bez pozwolenia na budowę. Jest to istotne w przypadku osób, które mają niezbyt dużą działkę, uniemożliwiającą postawienie typowego garażu wolnostojącego. Wiata jednak nie zapewni odpowiedniego zabezpieczenia naszego pojazdu przed warunkami atmosferycznymi.

Oprócz podjęcia decyzji o rodzaju garażu, powinniśmy także zastanowić się nad ilością miejsc garażowych, a także wielkością garażu. Budowa domu (a w tym zakup działki i projektu) to inwestycja na długie lata, nie mamy zatem pewności, czy nie zamienimy auta na większe, bądź czy nie będziemy mieli dodatkowego pojazdu.

Wybór garażu to zatem poważna decyzja, pamiętajmy, aby dostosować ją do naszych potrzeb, możliwości finansowych, a także wielkości działki. Warto zatem zastanowić się nad rodzajem garażu jeszcze na etapie wyboru działki i projektu.

 

 

Twoja ocena:

Prace projektowe Projektowanie budynków

Materiały budowlane Bramy garażowe

Drzewa na działce, Sypialnia z łazienką, Salon i kuchnia na piętrze

Inni fachowcy z tej branży

Synergia Projekt

Projektowanie budynków

2arch Wytwórnia Projektów

Projektowanie budynków

Biuro Architektoniczne AMS

Projektowanie budynków

Podobne porady

Wiata garażowa

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 10.07.2014

Trudno przy własnym domu nie mieć miejsca…

Najnowsze porady:

Projekt domu typowego

Ilość projektów domów typowych na rynku jest obecnie niezliczona. Każdy z nich składa się z krótkiego opisu, rysunków...

 

10 wskazówek przy wyborze projektu domu

Wybór właściwego  projektu domu jest niezwykle istotny. Warto zastanowić się w jakim domu chcielibyśmy mieszkać, rozważyć wszystkie aspekty,...

Znajdziesz nas na:

Handicapped_icon
Serwis wspiera osoby niepełnosprawne
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna
Gospodarka. Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki