Zdobądź z nami!

Zobacz

Annaw

Anna Warchoł

Projekty, pozwolenie na budowę

tel. 791 303 000

email: a.warchol@proadapt.pl

Joanna

Joanna Rudyk

Działki, fachowcy

tel. 791 303 000

email: j.rudyk@proadapt.pl

Anna

Anna Moczulska

Porady, reklama

tel. 791 303 000

email: a.moczulska@proadapt.pl

Prezes

Beata Kubacka

Współpraca

tel. 784 075 525

email: b.kubacka@proadapt.pl

Zasugeruj poradę

Nie znalazłeś interesującej Cię porady? Podpowiedz nam tematykę, uwzględnimy ją w pisaniu kolejnych.

Działka z utrudnieniami

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 14.02.2014

Ocena:
Działki
Box_dzialka_z_utrudnieniami
Istnieją różne utrudnienia na działce, najczęściej spotykane to: wąska działka, teren zalewowy, czy też duży spadek terenu. Należy dostosować do nich projekt, który podoła wszelkim przeciwnościom.

To, czy na danym terenie nie ma utrudnień warto sprawdzić jeszcze przed zakupem działki, na której mamy zamiar budować dom. Jednym z częstych problemów przyszłych inwestorów jest zbyt wąska działka, na którą trudno znaleźć właściwy projekt domu. W serwisie ProAdapt wyszukiwarka projektów jest wyposażona w takie właśnie kryterium, które na pewno pomoże wielu użytkownikom.

Trzeba mieć jednak świadomość, że posiadając wąską działkę może nie udać się wybudować wymarzonego przez siebie domu, bowiem może się on na niej nie zmieścić. Czasem warto zrezygnować np. z garażu dostawionego do bryły budynku, a usytuować go w piwnicy.

Inny problem, jaki może być związany z działką to teren zalewowy. Jest to głównie kłopotliwe, gdy mamy zamiar wybudować się w miejscu, o którym wiemy niewiele. Niestety to czy dany teren jest zalewowy nie jest widoczne gołym okiem. Warto zatem upewnić się, czy w pobliżu nie ma rzeki, bądź też zrobić wywiad wśród mieszkańców danej miejscowości. Informacje o tym, czy dany teren jest zagrożony podtopieniami znajdziemy na stronie internetowej Państwowego Instytutu Geologicznego. Jeżeli okaże się, że wybrana przez nas działka jest zalewowa, a mimo to chcemy na niej wybudować dom – wybierzmy projekt bez podpiwniczenia. Pamiętajmy także, że ściany muszą być wówczas naprawdę szczelne, wykonane z odpowiednią hydroizolacją. Dobrym rozwiązaniem będzie także usypanie niewielkich wałów z ziemi.

Dużym utrudnieniem może okazać się działka z dużym spadkiem terenu, trudno bowiem dobrać do niej właściwy projekt domu. Jednym z rozwiązań jest częściowe podpiwniczenie lub garaż, które znajdą się w miejscu spadu, o ile prowadzi on w kierunku drogi dojazdowej. Jeżeli nachylenie działki skierowane jest w kierunku strony południowej można w tym miejscu umieścić taras, dzięki czemu utworzona zostanie piękna strefa ogrodowa. Usytuowanie domu na lekkim wzniesieniu może być jednak korzystne, zwłaszcza gdy spadek skierowany jest w stronę drogi, bowiem opady deszczu będą spływały ze stoku wprost do studzienek kanalizacyjnych, dzięki czemu woda nie będzie zbierała się wokół domu. Problem jednak pojawia się gdy jest odwrotnie – dom nie stoi na wzniesieniu, lecz w dole. Niezbędne będą wówczas stosowne odpływy.

Działka z dużym spadkiem terenu może być dużą przeszkodą dla osób niepełnosprawnych ruchowo, które mogą mieć problem z poruszaniem się po terenie działki i dostaniem lub wydostaniem się z domu.

Działki z utrudnieniami są zazwyczaj tańsze i zapewne mają swoje uroki, pamiętajmy jednak, żeby przed zakupem upewnić się, czy wybrany przez nas teren nie przysporzy nam zbyt wielu kłopotów. Warto wiedzieć, że warunki danej działki budowlanej powinien wziąć pod uwagę nasz architekt podczas wykonywania adaptacji i do niej dostosować sposób posadowienia wybranego domu.

 

Twoja ocena:

Prace projektowe Projektowanie budynków

Drzewa na działce, Sypialnia z łazienką, Salon i kuchnia na piętrze

Inni fachowcy z tej branży

Synergia Projekt

Projektowanie budynków

2arch Wytwórnia Projektów

Projektowanie budynków

Biuro Architektoniczne AMS

Projektowanie budynków

Najnowsze porady:

Projekt domu typowego

Ilość projektów domów typowych na rynku jest obecnie niezliczona. Każdy z nich składa się z krótkiego opisu, rysunków...

 

10 wskazówek przy wyborze projektu domu

Wybór właściwego  projektu domu jest niezwykle istotny. Warto zastanowić się w jakim domu chcielibyśmy mieszkać, rozważyć wszystkie aspekty,...

Znajdziesz nas na:

Handicapped_icon
Serwis wspiera osoby niepełnosprawne
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna
Gospodarka. Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki