Zdobądź z nami!

Zobacz

Annaw

Anna Warchoł

Projekty, pozwolenie na budowę

tel. 791 303 000

email: a.warchol@proadapt.pl

Joanna

Joanna Rudyk

Działki, fachowcy

tel. 791 303 000

email: j.rudyk@proadapt.pl

Anna

Anna Moczulska

Porady, reklama

tel. 791 303 000

email: a.moczulska@proadapt.pl

Prezes

Beata Kubacka

Współpraca

tel. 784 075 525

email: b.kubacka@proadapt.pl

Zasugeruj poradę

Nie znalazłeś interesującej Cię porady? Podpowiedz nam tematykę, uwzględnimy ją w pisaniu kolejnych.

Dom wielopokoleniowy

dodane przez: Synergia Projekt

Data dodania: 14.02.2014

Ocena:
Projekty domów
Box_dom_wielopokoleniowy
Dom wielopokoleniowy to rodzaj budynku funkcjonalnie przystosowany do tego, by zamieszkały w nim minimum dwa pokolenia, np. rodzice i ich dorosłe dziecko ze swoją rodziną. 

Dom wielopokoleniowy to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które są rodzinne oraz cenią sobie wsparcie bliskich. Dużym plusem jest to, że możemy skorzystać z pomocy rodziny, np. gdy dziadkowie są w pobliżu można powierzyć im opiekę nad dzieckiem. Dom wielopokoleniowy to także dobre rozwiązanie dla osób starszych, które potrzebują ciągłego kontaktu z rodziną, a także pomocy, np. przy zrobieniu zakupów czy też zwyczajnie potrzebują codziennej rozmowy. Inną zaletą tego typu budynku są niższe koszty, bowiem rozkładają się one na przynajmniej dwie rodziny, a jak wiadomo potrzebna jest tylko jedna działka, jeden projekt i jeden dom. Przynajmniej na pół będą dzielone także koszty ogrzewania czy, w późniejszym czasie, remontu. Można także oszczędzić sporo czasu na gotowaniu, o ile mieszańcy planują wspólne posiłki.

Dom wielorodzinny budzić może także sporo wątpliwości. W sytuacji, w której w jednym domu mieszkają zarówno dziadkowie, jak i ludzie młodzi może bowiem dochodzić do konfliktów. Osoby starsze potrzebują ciszy i spokoju, a młodzi lubią głośną muzykę i towarzyskie spotkania. Warto zatem odpowiednio oddzielić pokój młodzieńca od pokoju babci. Zdarza się także, że rodzice lubią mieć wpływ na życie swoich dorosłych dzieci. Nie zawsze jest to akceptowalne np. przez młodych małżonków, którzy cenią sobie niezależność. Warto zatem ustalić pewne zasady, aby nie dochodziło do konfliktów.

Przestrzeń w domu wielopokoleniowym powinna być dobrze zaplanowana, tak aby każdy z domowników mógł czuć się komfortowo. Ogromnie ważny jest już sam wybór projektu, musimy zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń, a głównie na ilość łazienek, aby nie okazało się, że rano w naszym domu będzie kolejka do łazienki. Każdy z mieszkańców powinien mieć też własną przestrzeń w postaci osobnego pokoju. Przy czym pokój dla osoby starszej powinien znajdować się na parterze, gdyż jak wiadomo może mieć ona problem z wchodzeniem po schodach. Warto także rozważyć kwestię kuchni, może wolimy 2 oddzielne, tak aby do konfliktów nie dochodziło również podczas gotowania?

Dom wielopokoleniowy tak jak wszystkie pozostałe rodzaje budynków ma swoje wady i zalety, wszystko zależy od tego jaki styl życia prowadzimy i czy jesteśmy w stanie żyć w zgodzie z rodzicami, dziadkami czy dziećmi. Ogromny wpływ mają jednak finanse, może bowiem okazać się, że tylko na taki dom możemy sobie pozwolić.

 

Twoja ocena:

Prace projektowe Projektowanie budynków

Drzewa na działce, Sypialnia z łazienką, Salon i kuchnia na piętrze

Inni fachowcy z tej branży

Synergia Projekt

Projektowanie budynków

2arch Wytwórnia Projektów

Projektowanie budynków

Biuro Architektoniczne AMS

Projektowanie budynków

Najnowsze porady:

Projekt domu typowego

Ilość projektów domów typowych na rynku jest obecnie niezliczona. Każdy z nich składa się z krótkiego opisu, rysunków...

 

10 wskazówek przy wyborze projektu domu

Wybór właściwego  projektu domu jest niezwykle istotny. Warto zastanowić się w jakim domu chcielibyśmy mieszkać, rozważyć wszystkie aspekty,...

Znajdziesz nas na:

Handicapped_icon
Serwis wspiera osoby niepełnosprawne
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna
Gospodarka. Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki